Tokina AT-X AF 100-300 F/4 – pierwsze wrażenia

Każdy mój zakup sprzętu fotograficznego to tygodnie a nawet miesiące obserwacji aukcji, dyskusji na forach tematycznych oraz opinii ludzi, którzy profesjonalnie zajmują się fotografowaniem. Tym razem moja decyzja musiała być podjęta w bardzo krótkim czasie. Aukcja po prostu była moim zdaniem bardzo atrakcyjna. Rezerwacja, zamówienie, płatność, dostawa… No i oto stałem się szczęśliwym posiadaczem obiektywu Tokina AT-X AF 100-300 f/4, mocowanie oczywiście pod Nikona. Dokładna specyfikacja obiektywu: Optyczne.pl

 

Pierwsze wrażenia…

Budowa i jakość – ciężki i pancerny… Statyw lub przynajmniej monopod to podstawa. Pierwsze zdjęcia jednak wykonałem „z ręki” aby po prostu przekonać się, że to powyższe nie jest niczyim wymysłem. W połączeniu z D3 lub D810 zastępuje siłownie.

Ustawianie ostrości – nie jest do demon prędkości… to nie mój stary mercedes klasy E ale raczej obecny Fiat z silnikiem 1,4… Mimo wszystko przy niewielkiej różnicy odległości pomiędzy obiektami sprawia się po prostu dobrze. Powodów do narzekania ja przynajmniej nie mam jeśli chodzi o zdjęcia, które wykonuje.

Celność i plastyka – obawiałem się „mydła”… celność – na poziomie 80% z D810 i D3. Przy F4 czasami delikatnie zgubi ostrość szczególnie pod granice 300 mm. Tutaj mogę zaobserwować delikatny FF – jednak do skorygowania. Plastycznie – moim okiem bardzo dobry. Pięknie rozmyte tło, odwzorowanie kolorów na bardzo wysokim poziomie.

Stosunek jakość/cena… zanim go kupiłem szybko przejrzałem fora ale nie tylko te polskie. Na polskich stronach stosunkowo mało jest opinii i opisów. Jednak te zagraniczne rozwiały moje wątpliwości. Cena za jaką go kupiłem jest po prostu niska. I byłoby, delikatnie mówiąc – nietaktem z mojej strony gdybym go sobie odpuścił. To kawał porządnego, solidnego, ciężkiego, pancernego szkła w dodatku z pełnym AF oraz taką plastyką, że nic w PS nie trzeba dopracowywać. Poniżej pierwsze fotki zrobione tym obiektywem. Aparaty firmy Nikon, modele D3 i D810. Zdjęcia zmniejszone niestety na potrzeby umieszczenia na stronie.

Zobacz kolejne wpisy...